AL 44-LEA CONGRES AL SOCIETĂȚII ROMÂNE
DE ANESTEZIE ȘI TERAPIE INTENSIVĂ

AL 12-LEA CONGRES ROMÂNO-FRANCEZ 
DE ANESTEZIE ȘI TERAPIE INTENSIVĂ

AL 10-LEA SIMPOZION ROMÂNO-ISRAELIAN 
DE ACTUALITĂȚI ÎN ANESTEZIE ȘI TERAPIE INTENSIVĂ

AL 17-LEA CONGRES AL ASISTENȚILOR
DE ANESTEZIE ȘI TERAPIE INTENSIVĂ

AL 5-LEA SIMPOZION "ROMÂNIA DODOLOAȚĂ"
AL SOCIETĂȚILOR DE ANESTEZIE ȘI TERAPIE INTENSIVĂ DIN ROMÂNIA ȘI MOLDOVA
Manifestări însoţite de expoziţia medicală specializată
  , ediţia a 17-a

09 - 13 MAI 2018

Centrul Internațional de Conferințe, Sinaia, România

WORKSHOP TEHNICI ȘI PROCEDURI CURENTE ÎN MANEVRAREA ȘI TRANSFERUL PACIENTULUI IMOBILIZAT



Data:
10 - 11 mai 2018
Durata: 13.30 - 15.00
Locație: Sala 4 - Centrul Internațional de Conferințe
Programul este același pentru oricare dintre cele 2 zile. Un participant se poate inregistra doar la unul dintre cele două workshopuri.

Număr limitat de locuri: NU MAI SUNT LOCURI DISPONIBILE!
Taxă de participare: gratuit
Modalitate de înscriere: exclusiv prin completarea formularului de înregistrare.

Important!
La acest workshop se pot înscrie doar participanții înregistrați la Congresul SRATI 2018 (formular de inregistrare completat si taxa de inregistrare achitata)!
La finalul evenimentului fiecare participant va primi un document electronic de atestare a participării la workshop, fără puncte EMC.
Orele de educație medicală continuă aferente workshopului sunt incluse în punctajul acordat Congresului SRATI 2018.

Traineri: 

Alexander Sirin, Dis.
• Paramedic calificat, asistent medical
• Paramedic înregistrat în Republica Cehă / Diploma EuroPass - Absolvent Paramedic
• Paramedic pentru Amazon (2015). Supraveghere medicală evenimente sportive și comerciale.
• Salvamar, salvamontist pentru alpinism și protecție pe timp de iarnă

Anton Filimonov
• Trainer tehnici și proceduri de manevrare și transferul pacientului imobilizat în departamentul de ATI


Descriere:

Workshopul se adresează asistenților medicali din specialitatea A.T.I. și abordează următoarele teme:
Aspecte clinice legate de îngrijirea pacientului imobilizat la pat
Poziționarea simplă și ergonomică a pacientului imobilizat la pat, în context clinic (ex. îndepărtarea pernei fără forță și fricțiune)
Reducerea efortului fizic al personalului medical implicat în îngrijirea pacientului (ex. întoarcerea pacientului de pe o parte pe alta; schimbarea lenjeriei pacientului imobilizat etc.)
Folosirea adecvată a echipamentelor cu efect pozitiv asupra siguranței pacienților și a personalului medical (ex. manevrarea ergonomică a pacientului într-o poziție corectă; poziționarea patului la o înălțime potrivită pentru efectuarea manevrelor corecte)

Partea practică a workshop-ului se bazează pe instruirea “hands on” ce permite exersarea și perfecționarea abilităților clinice ale personalului medical într-un mediu sigur și controlat, cu posibilitatea de repetare a manevrelor, în urma feedback-ului primit de la traineri, fără să producă vătămarea pacientului și fără să-și pună sănătatea în pericol. Astfel se pot discuta în echipă, împreună cu trainerii, metode de prevenire a erorilor și de îmbunătățire ale abilităților și conduitei medicale.

Participanti Workshop 10 mai:

1. Florin Anton (Cluj Napoca)
2. Gina Broinas (Oradea)
3. Camelia Caliniuc (Botosani)
4. Ionela Corina Diaconu (Pitesti)
5. Crenguta Gruian (Alba Iulia)
6. Catalina Lupu (Buzau)
7. Ana Manuela Macovei (Bucuresti)
8. Ioana Antoanella Mazilu (Bucuresti)
9. Cristian Mihut (Oradea)
10. Florin Moldoveanu (Buzau)
11. Daniel Moraru (Brasov)
12. Maria Laura Pantis (Sinmartin)
13. Bogdan Pleot (Brasov)
14. Corina Mihaela Poenariu (Alba Iulia)
15. Sebastian Pora (Brasov)
16. Daniela Rimniceanu (Buzau)
17. Daniela Robescu (Bucuresti)
18. Daniela Rus (Calarasi)
19. Emese Szabo (Oradea)
20. Steliana Andreea Visoiu (Bucuresti)
21.Carmen Vrabie (Galati)
22. Teodora Zamfirescu (Bucuresti)


Participanți Workshop 11 mai:

1. Balasa Adrian Alexandru (Bucuresti)
2. Balauca Andra Alexandra (Botosani)
3. Bidilica Mirela (Bucuresti)
4. Canta-Bine Iulian (Slobozia)
5. Chira Matilda Maria (Cluj Napoca)
6. Dumitru Teodora Simona (Orșova)
7. Enache Gabriela (Jilava)
8. Georgescu Andreea-Irina (Pitesti)
9. Laptici Cristina (Bucuresti)
10. Lungu Adriana Mihaela (Bucuresti)
11. Lungu Daniela Iulia (Bucuresti)
12. Margarit Petruta Maria (Bucuresti)
13. Mihaly Hortenzia (Oradea)
14. Nicolae Grigore (Tulcea)
15. Nicolaescu Steluta (Bucuresti)
16. Oprea Adriana (Constanta)
17. Pop Alexandra (Oradea)
18. Popa Iuliana (Popesti-Leordeni)
19. Racoltea Marian (Constanta)
20. Sain Ruxandra Nicoleta (Bucuresti)
21. Suciu Magdalena Gabriela (Constanta)
22. Turcanu Corina (Bucuresti)
23. Vrajescu Claudia (Tecuci)
24. Zavoianu Alina (Branesti)